Wales

Sebevědomí Keltové na kraji Evropy

Angličané většinou o Walesu hovoří nepěkně: jazyk je zcela nesrozumitelný a kromě toho tam stále prší. To první souhlasí. Ale nechat se proto odradit od návštěvy země Cymru by byla chyba.

Podobně jako Skotové nebo Irové, odlišují se svou kulturou i Walesané zásadně od Angličanů.: jsou keltským národem, a ačkoliv dnes už nejsou předsudky vůči velkému bratru na východě tak výrazné jako ještě před sto lety, mají Walesané dodnes vlastní národní hrdost a přímo zarputilé sebevědomí.

Nařčení ze stálého deště je ostatně liché. Naopak. Jihozápad Walesu je pod klimatickým vlivem Golfského proudu. Srovnání s jihomořím samozřejmě neobstojí, ale atmosféra mnohých lázeňských míst na jižním a západním pobřeží je vysloveně středozemní.

Sever působí drsně, hora Snowdon ve stejnojmenném národním parku je jedním z nejvyšších vrcholů Spojeného království. Výška 1085 m alpinistům rozhodně nenahání strach, ale zasvěcení borci vědí, že je Snowdon přesto obtížným soupeřem: mnozí účastníci himálajských expedic zde trénovali a mnozí lehkovážlivci na jeho strmých svazích nechali život.

Ale Wales nepřitahuje jen milovníky přírody – celá města tu působí jako historicko-průmyslová muzea, např. Merhyr Tydfil, který byl v minulém století evropským střediskem hutní výroby. Leckterá technická vymoženost zahájila vítězné tažení právě ve Walesu –  tak jako první moderní lokomotiva, vynalezená Richardem Trevithickem. Mnohé turistické zajímavosti jsou ovšem pro obyvatele prokletím: Wales už dlouhá desetiletí trpí důsledky zániku tradičních průmyslových odvětví.

Wales byl odpradávna oblíbeným terčem cizích dobyvatelů: osídlena keltskými Kymry se země mezi prvním a pátým stoletím dostala pod Římskou říši. V jedenáctém století dobyli Wales Normané a o dvě století později si jej po dvou krvavých vojenských taženích podmanili Angličané. Od té doby (1301) se anglický následník trůnu pyšní titulem princ waleský. Pouze v letech 1400 až 1408 se dokázal O. Glendower s pomocí Francouzů úspěšně vzepřít okupantům z východu – od šestnáctého století ovládá Wales Anglie. Národní sebevědomí Walesané dodnes čerpají ze dvou zdrojů: z jazyka a víry. Ještě v devatenáctém století tři čtvrtiny obyvatelstva vyznávaly protestantsko-metodistický nonkonformismus, od roku 1912 zvláštní zákon zbavuje věřící obec povinnosti podřizovat se anglikánské církvi.

Ještě silnějším nositelem národní identity je jazyk: waleština je keltského původu a s angličtinou není příbuzná – některé tajuplné názvy měst s nesčetnými souhláskami jsou dokonce i pro domácí obyvatele těžko vyslovitelné. Waleštinu dnes kupodivu ovládá jen čtvrtina zdejších obyvatel.

Dříve byl ve Walesu převážně těžký průmysl. Po uzavření uhelných dolů se rozvíjí technologicky vyspělý průmysl, především farmaceutický a potravinářský.

 

Hospodářství

Nerosty: železná ruda, uhlí, olovo, zinek, stříbro

Zemědělství: chov obcí a mléčné výrobky

Průmysl: významný těžký průmysl (od osmdesátých let následkem strukturálních přeměn ve velkých potížích)

Cestovní ruch

 

Podnebí

Přímořské, celoroční teploty. Doporučená doba pro cestování: duben až říjen.

Údaje v číslech

Rozloha:29 768 km²

Obyvatelstvo: 3 miliony

Hustota osídlení: 139 obyv/km²

Nejvyšší vrchol: Snowdon (1085 m)

Pamětihodnosti

Národní parky: Prembrokeshire, Coast, Snowdonia, údolí Wye, římský Caerleon, Cardiff, vrcholy Snowdonu a Glyder-Fawru, Fairbourne, jezero Tal-y-Llyn

Základní údaje

  • Region ve Velké Británii
  • Závislost na Londýnu, ale vlastní regionální vláda
  • Členění: 8 hrabství (Gwynedd, South, Mid a West Glamorgan, Gwent, Dyfed, Clwyd a Powys)
  • Hlavní město: Cardiff
  • Jazyky: waleština, angličtina
  • Náboženství: převážně anglikánské protestantské
  • Letiště: Cardiff

Zajímavosti

  • Ve Walesu se nachází vesnice s nejdelším názvem na světě. V překladu přibližně Kostel sv. Máří na jezeře u Bílých osik blízko víru a kostel sv. Tysilia u Rudé jeskyně: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.
  • Světově proslulý waleský básník Dylan Thomas se narodil 1914 ve Svansea.
  • Ve waleské Vale of Rleidol jezdí jedna z posledních tří parních lokomotiv ve Velké Británii.
  • Center for alternative Technologies (CAT) severně od Machynlleethu je pokusným areálem pro alternativní formy života.